יבלות של פפילומה

וירוס הפפילומה נחשב כיום לאחד מהוירוסים המדבקים בקרב בני אדם, כך יוצא שמחקרים בשנים האחרונות מראים על כ80 אחוז עלולים להידבק בוירוס הפפילומה האנושי. לוירוס זה ישנם ארבעה זנים עיקריים שלרוב מדביקים את בני האדם, כאשר וירוס מהסוג הזה יגרום לקונדילומה שלרוב תראה כמו יבלת. סוג זה של יבלות מופיע בזנים 11 ו 6 של וירוס הפפילומה ומכונה בשפה המקצועית קונדילומה.

עניין אסתטי וקצת יותר

אחת התוצאות הישירות לוירוס הפפילומה הוא יבלות הקונדילומה, אלו מופיעות בצורות שונות ובכמויות שונות, אצל גברים היבלות יכולות להופיע באזור האשכים הפין או אפילו הפה ואילו אצל הנשים גם כן עלולות להופיע באזור המפשעה ובפי הטבעת. יבלות אלו לרוב יהיו בצבע העור או בצבע שכהה ממנו ואינן גורמות לאי נוחות או לכאבים באזור.

דרכי טיפול

ברוב הפעמים נותנים ליבלות פשוט להעלם מעצמן, הדבר קורה תוך מספר שבועות עד חודשים. יחד עם זאת ישנם מספר תכשירים אשר יכולים לעזור בכיווץ שלהן עד להעלמה סופית כמעט של הנגע וכמובן במקרים קיצונים בהם הנגעים הופכים לרבים ומתפשטים באזור הראשוני, יש להיוועץ בטיפול של רופא עור אשר ימליץ לרוב טיפול באמצעות חנקן נוזלי.

הדבקה

אך למרות זאת וירוס הפפילומה נחשב כמתפשט מהר כאשר מחקרים אחרונים מראים, כי לפחות עשרים אחוז מהאוכלוסיה נושאים את הוירוס כיום. מה שמביא אותנו לכך שאת ההדבקה בוירוס הפפילומה אי אפשר למנוע בעזרת אמצעי מניעה למיניהם,דבר הגורם לאחוזי הדבקה יחסית גבוהים.

סיכון לכל המינים

היבלות שנוצרות מוירוס הפפילומה הפכו למעין דבר מוכר, אך אחת הידיעות הרוחות בציבור הוא שוירוס הפפילומה עלול לסכן רק את צוואר הרחם של הנשים, כך עולה מדי שנה מאובחנות קרוב ל200 נשים בעלות נגעים סרטניים עקב וירוס הפפילומה. ובכן הוירוס אינו מגדרי כך שהוא עלול לפגוע גם בגברים, החל מסרטן באזור הפה וגם באזורי כמו פי הטבעת אשכים וכו. כך שהסיכון בהידבקות הוא אינו רק לנשים אלא לכל המגדרים, לכן בשנים האחרונות חלה חובת חיסון בוירוס הפפילומה החל מגיל חטיבת הביניים.
לקריאה נוספת – https://stopapilloma.co.il/%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A1-%D7%94%D7%A4%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9E%D7%94-hpv