איך עושים שנה טובה?

זה לא סוד שהשנה החגים מרגישים אחרת. יש אווירה של דכדוך ומועקה. הלב שלנו מלא טענות ודאגות ונראה לי שחייבים בפועל לדאוג לכך שהשנה החדשה באמת תהיה טובה!  איך הגענו לכך שוב? סגורים בבית וההורים לבד. איך אמורים לשלם חשבונות? ומה יהיה עם הילדים? אני רק רוצה שיגמר ונוכל לחזור אחורה לחיים שהיו קודם.

לאן?
לאן בשנה הבאה?

אתמול התפוצצה במוחי מחשבה –  אי אפשר לחזור אחורה! העולם שלנו משתנה ולא יחזור להיות כשהיה. לרגע כמעט הפסקתי לנשום. תכלס, לא באמת אהבתי איך שהחיים שלי התנהלו. כל הזמן עייפים, אנשים מעצבנים בעבודה, בלי כוח לשום דבר ובקושי היה זמן וסבלנות להיות עם הילדים ועם המינוס התמידי בבנק. בבוקר  מכריחים את עצמנו לקום ולחשוב – זה כל מה שיש? בשביל זה חיים? עוד יום עד לטיול, עד לשבת, עד ל… אולי באמת זה בסדר שהחיים משתנים. אולי הם יוכלו להיות יותר טובים.

השנה שעברה הייתה לא קלה. כמה דברים יצאו לאור – התעללויות בחסרי ישע, רוע , שחיתות, ויכוחים ושינאה בכל מקום. האם זה העולם שאנחנו רוצים שהילדים שלנו יחיו בו? חד משמעית לא. ראש של שנה הוא ראש השינוי! תחילת שינוי הטבע האנושי שרוצה לנצל, לשלוט באחרים ולהרוס לטבע רוחני של נתינה, אחווה ואהבה. 

ספר הזוהר מסביר לנו שאנחנו חלק ממערכת טבע סגורה שכל הרמות בה-דומם, חי וצומח- עובדות בשיתוף פעולה ורק התנהלות רמת בני האדם שונה ומוציאה את כל השאר מאיזון. האגו האנושי הגיע למצב שהוא הרסני לכדו"א ולנו עצמנו. תראו את החיים שלנו . מה אנחנו עושים לסביבה ומה אנחנו עושים אחד לשני. שינוי הוא הכרחי.  

גם הדאגות, מקורם ביחסים בינינו. אם היינו מתחשבים ושומרים אחד על השני, בצורה הכי פשוטה, היינו צריכים סגר? אם נתנהג באכפתיות וביושר זה לא אומר שנוכל להסתדר כלכלית ולתקן את כל מערכות החיים? נוריד מחירים, נמצא פתרונות, נתחשב זה בזה כמו שהיינו מתנהגים מול חבר יקר או בן משפחה. זו מהות הבעיה וגם הפתרון.  העתיד נראה מפחיד כי אנחנו מתמודדים לבד. דווקא אנחנו בארץ יודעים שאפשר אחרת.  למשל בעיתות מלחמה. רק שהפעם שכחנו. העצבים והאנוכיות גברו עלינו. 

אם אנחנו רוצים שנה חדשה טובה נצטרך לשנות גישה. לקחת אחריות ולהתחיל להתקרב לאנשים סביבנו. לשמור אחד על השני ולעזור ובכך לא רק שנתגבר על הקורונה אלא נשנה את כל החיים שלנו ויהיה לנו סיכוי אמיתי, בריא ומשמח מאוד לאושר ולבריאות. נכון השנה לא תהיה קלה. אז מה? אנחנו ביחד ננצח הכל.